Home page > Aktuality > Stodvojka se chystá na mezinárodní soutěž v Alpách

Stodvojka se chystá na mezinárodní soutěž v Alpách

Příští týden začíná v rakouských Alpách mezinárodní soutěž Edelweiss Raid. Jedná se o prestižní závod, který je považován za neoficiální vojenské mistrovství světa horských jednotek. Edelweiss Raid tradičně pořádá 6. horská pěší brigáda rakouské armády a zpravidla se koná každé dva roky. Během covidové pandemie se ale závod v roce 2021 neuskutečnil a poslední ročník tak proběhl v roce 2019. Ten ovládly týmy Německa, třetí se umístili domácí Rakušané před čtvrtými Poláky. Tohoto ročníku se mimo jiné účastnilo dalších sedm evropských zemí, ale také Spojené státy nebo Rusko.

Po dobu své existence si náročný závod ponechává své rysy – 40 kilometrů dlouhá trasa, převýšení kolem 4000 metrů, délka trvání 2 dny, družstva složená z 8 závodníků. Kromě samotného náročného přesunu a pohybu ve vysokohorském terénu na soutěžící týmy čekají na jednotlivých stanovištích úkoly vyplývající z dalších aspektů boje v horském prostředí. Letošní ročník startuje ve středu 1. března a účastní se jej týmy armád z celého světa, již teď už se bezprostředně v prostoru konání připravují například soutěžící ze Spojených států nebo Číny. Jak samotní pořadatelé uvádí na svém profilu na síti Facebook, „vzdálenost, kterou lze během soutěže zdolat je jedna věc, ale stále jsou tu různá stanoviště, jako úkoly spočívající v orientaci v horách, ostré střelby ve vysokohorském terénu, ovládání lavinového vysílače a další stanoviště, které odpovídají filosofii soutěže – excelentní sportovní výkon spolu s plněním úkolů vojenského nasazení.“

Armáda České republiky se tohoto závodu zúčastnila již dvakrát, a to v roce 2011 a 2013. V obou případech šlo o tým postavený z příslušníků celé armády, v roce 2013 obsadili čeští reprezentanti výsledné dvanácté místo. Po dlouhých deseti letech se tak na start soutěže opět postaví i čeští vojáci. A to rovnou ve dvou týmech. Jedno družstvo poskládal náš 102. průzkumný prapor a je složené z příslušníků roty hloubkového průzkumu, 1. „lehké“ a 2. „těžké“ roty, ale také z roty HUMINT. Druhý český tým na startu letošního Edelweiss Raid představují zástupci 43. výsadkového pluku z Chrudimi.

Jak se na náročný závod chystal tým z Prostějova, shrnul nadporučík Jan Š.: „Příprava spočívala zejména v pohybu na skialpových lyžích, včetně sjezdů ve volném terénu, sjezdu i výstupu s raněným na nosítkách, ve slanění se samojištěním na kotevním bodě zřízeným z lyží a smyce, zopakovali jsme si také uzlování a zdokonalili jsme se ve vyhledávání osob uvězněných pod lavinou pomocí lavinových vyhledávačů s následným dohledáním lavinovou sondou a vykopáním zasypaného.“ K tomu, jak přípravu pojmout pomohla videa ze dřívějších ročníků soutěže, ale také doporučení a rady právě těch českých kolegů, kteří se Edelweiss Raid zúčastnili před deseti lety. Před odjezdem do Alp strávili členové závodního týmu stodvojky celkem tři týdny v našich horách, v rámci přípravy si v Krkonoších vyzkoušeli i přebor Ministerstva obrany ve sportovním skialpinismu. „Pro nás je hlavním cílem dokončit závod v plném počtu 8 lidí. Čeká nás dvoudenní závod s přespáním v horách ve stanu, 40 kilometrů s převýšením 4000 metrů a přibližně 10 disciplín. Některé tyto disciplíny jsou poměrně podobné s naší soutěží Winter Survival, ale Edelweiss Raid je neoficiální mistrovství světa ve vojenském skialpinismu, budeme se pohybovat po jiných horách a především i v jiných výškách,“ shrnul Jan Š.

 

Text: rotmistr Marek P.

Zdroj: Bundesheer, Facebook Edelweiss Raid, nadporučík Jan. Š., army.cz

 

Fotogalerie

Nahoru