Home page > Aktuality > Tým stodvojky se už připravuje v Alpách

Tým stodvojky se už připravuje v Alpách

Do startu závodu Edelweiss Raid 2023 zbývá už jediný den a do Alp už přijely všechny soutěžní týmy. Družstvo 102. průzkumného praporu dorazilo do místa konání v neděli večer a s přípravou se začalo hned v pondělí ráno.

„Nejdůležitější v této nadmořské výšce je aklimatizace“, shodují se členové týmu. Proto na programu nebylo překonávání žádných dlouhých vzdáleností a zdolávání mnoha výškových metrů. Ranní Alpy stodvojkaře přivítaly, opravdu jak se patří. Krásné slunečno, bezvětří a teplota 11 stupňů pod nulou, pocitově ale mnohem tepleji. Zkrátka krásné počasí. V blízkosti kasáren stylový kostelík, prostě pravá vysokohorská idylka. To se ale rozhodně nedá říct o nadcházejícím závodě, a proto bylo potřeba vyrazit a začít s aklimatizací. Samotné ubikace se nachází ve výšce přibližně 2000 metrů nad mořem, už to je o poznání výše než naše Sněžka. Pondělní aklimatizační výšlap proto nebyl dlouhý, hodina pohybu a dalších necelých 400 zdolaných výškových metrů v těchto podmínkách proto naprosto stačilo. Příjemným dárkem, který naši příslušníci dostali od vysokých hor byl čerstvý sníh. „Tak krásný nadýchaný a nakypřený sníh jsem ještě nezažil, je jako půlmetrová peřina prašanu, prostě nádhera“, pochvalovali si reprezentanti z Prostějova.

Čím jsou ale rakouské Alpy pověstné, je proměnlivost počasí. Ranní idylické podmínky během dne vystřídalo zatažené nebe a sněžení. A nepříznivé počasí také zasáhlo do odpoledního programu, kdy si měli soutěžící na střelnici vyzkoušet střelbu ze svých zbraní ve specifických vysokohorských podmínkách. Kvůli husté mlze ale bylo „nastřelování“ zbraní přesunuto na další den. Závodníci tak měli volné odpoledne, proto ho využili k dalším aspektům přípravy na nadcházející soutěž. Seřizování a ladění vázání, příprava nových skialpových pásů, oblepování hadičky hydrovaku izolační páskou, aby v ní voda během závodu nezamrzala, ale také oblepování prstů a chodidel s puchýři jako následků náročné přípravy z minulého týdne; tak vypadalo odpoledne na ubikaci prostějovského týmu.

S prvním dnem stráveným v rakouském Lizum Walchen, výcvikovém středisku armády našich jižních sousedů, byli stodvojkaři i přes odpolední nepřízeň počasí a změnu programu spokojeni. A pochvalovali si i samotné zázemí, ubytování, jídelnu a stravu, k dispozici mají dokonce kavárnu. V bezprostřední blízkosti se nachází přilehlý kostelík, kousek dál střelnice, kam se naši průzkumáci vydali hned ráno, aby si nastřelili zbraně. Relativně volný den mají závodníci do úterního odpoledne, kdy je čeká brífink před zahájením soutěže. A ta už se neodvratně blíží.

Foto: rotmistr Přemysl V.

Text: rotmistr Marek P.

Fotogalerie

Nahoru