Home page > Insignie a symboly

Insignie a symboly

 

Hlavní symbol 102. průzkumného praporu Prostějov představuje znak ve tvaru kruhu s červeným lemem na okraji. Červená barva a vyobrazený padák symbolizují příslušnost k výsadkovým jednotkám, zatímco tmavě zelený podklad je odkazem k průzkumnému vojsku. Křídla ve středu znaku jsou odkazem k jednotkám přepravovaných vzduchem, zkřížené blesky symbolizují schopnost přenosu zjištěných informací a odkazují také ke zpravodajským kapacitám praporu. Dominantou znaku je unikátní útočný nůž Falco, který se výrábí výhradně pro příslušníky 102. průzkumného praporu a který je určen pro vedení nekonvenčního způsobu boje.

 

Rukávový a závěsný znak

Rukávové znaky praporu (vycházkový, černozelený a polní) byly schváleny Vojenským historickým ústavem dnem 1.4.2004 

 

Kovový závěsný znak útvaru na kapsu byl schválen Vojenským historickým ústavem dnem 1.4.2004

 

Bojový prapor

Bojový prapor byl 102. průzkumnému praporu propůjčen Rozkazem č. 1 ze dne 30. 3. 2005 dnem 8. 5. 2005 u příležitosti 60. výročí  ukončení 2. světové války v Evropě na návrh Ministra obrany.

 

 

Nůž Falco

Bojový nůž Falco se výrábí výhradně pro příslušníky 102. průzkumného praporu a  je určený pro vedení nekonvenčního způsobu boje.

 

FALCO A

Bojový nůž se spodní pilkou na řezání padákové šňůry, horní ostří broušeno do své poloviny. Pochva nože je z přírodní černé kůže z pěti vrstev a má na sobě vyražený znak 102. průzkumného praporu.

Autor designu nože je Ing. Roman Hippík. Falco vyrobil nožíř Lubomír Maďarič z Brna. Nůž Falco je patentován a příslušníci praporu si jej mohou zakoupit na vlastní náklady.

Celková délka                            300 mm

Délka čepele                              170 mm

Text na čepeli         Spem Retine (Doufej)

Délka rukojeti                            130 mm

Materiál rukojeti      z kožených kroužků

Záštita                       jednostranná vyhlá

 

Zdroj:  knives.cz

uton.cz

 

Nahoru