Soutěž průzkumných hlídek

Historie Soutěže průzkumných hlídek

Myšlenka uspořádat tento všestraně náročný závod vznikla již v roce 2006 s cílem porovnat úroveň připravennosti jednotlivých průzkumných družstev 102. pzpr. V následujícím roce se pak uskutečnil historicky první ročník soutěže, tehdy určený především k poměření sil příslušníků bojových jednotek 102. průzkumného praporu. V letech 2008 až 2010 Soutěž pokračovala ve spolupráci s Klubem výsadkových veteránů a podporou sponzorů, již za účasti hlídek z dalších útvarů AČR. 
Roky 2011 a 2012 byly bohužel o Soutěž průzkumných hlídek ochuzeny, jelikož  vojáci 102. pzpr plnili úkoly v rámci 8. jednotky PRT v Afghánistánu s následnou obnovou bojeschopnosti. V roce 2013 však Soutěž průzkumných hlídek dostala opět svůj tradiční prostor v posledním srpnovém týdnu. 
Nutno dodat, že tato Soutěž není pro každého. Díky své náročnosti závod dokončí zpravidla dvě třetiny soutěžících, což ale samotné soutěži neubírá na prestiži. Obtížnost a rozmanitost plněných úkolů, perfektní organizace soutěže a hodnotné ceny pro vítěze, to byly a jsou motivační faktory, které každoročně lákají průzkumné hlídky z mnoha útvarů AČR do VÚj Libavá, kde soutěž probíhá.
Příčky vítězů uplynulých čtyř ročníků patřily vždy týmům 102. průzkumného praporu. V roce 2013 první místo obsadilo družstvo 42. mechanizovaného praporu z Tábora a putovní pohár tak poprvé v historii soutěže opustil posádku Prostějov. 

 

 

 

Média

2023