CVIČENÍ GHOST HUNTERS 2022

20220519-img_1749.jpg
  • 31.7.2022
  • Anonym

„GHOST HUNTERS“ nebo také „lov protivníka“ pomocí inovačních technologií. Tradiční cvičení 53. pluku průzkumu a elektronického boje k ověření vlastních schopností jednotky ISR (zpravodajství, sledování a průzkum) se uskutečnilo po šesti letech.

20220519-img_1749.jpg

Historie GHOST HUNTERS sahá až do roku 2008, kdy se poprvé uskutečnilo první samostatné cvičení tehdy 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje s využitím elektromagnetického prostředí a to v návaznosti na mezinárodní cvičení FLYING RHINO (simulace napadení základny NATO). V roce 2012 se již na dalším cvičení tohoto typu dostalo i na částečné vyvedení vojsk se zapojením speciální techniky průzkumu a EB. Poslední GHOST HUNTERS se pak uskutečnil před šesti lety a působilo na něm přes 600 příslušníků armády.

„Přestože došlo k delší odmlce odborného plukovního cvičení Ghost Hunters, byli jsme schopni během dvanácti dnů odvést velký kus práce. Došlo z velké části k obměně personálu, který se na tomto cvičení v minulosti podílel, proto na různých místech seděli příslušníci s odlišnou zkušeností. Jejich úroveň se od štábních nácviků v průběhu cvičení ale velmi zlepšila.“ popsal velitel jednotky ISR podplukovník Lukáš Hoza.

Cílem letošního cvičení bylo prověřit schopnosti jednotky ISR pro plnění úkolů zpravodajského zabezpečení, ověření informačních toků mezi hlavním místem velení a místem velení bojového úkolového uskupení a taktéž certifikovat vyčleněné prvky pluku předurčené ve prospěch V4 EU BG (European Union Battlegroup – Bojové uskupení Evropské unie).

„Jednotka je vždy sestavena modulárním způsobem podle úkolů a požadavků na schopnosti průzkumu a zpracování informací pro 4. bojové Úkolové Uskupení. Reálný nepřítel byl simulován rozehrou participujících jednotek pozemních a vzdušných sil. V rámci cvičení se podařilo taktéž ověřit možnosti nově zaváděných prostředků průzkumu a elektronického boje při plnění úkolů ve prospěch bojových uskupení.“ vysvětluje náčelník štábu Centra ISR.

Kromě ověření možností nově zavedených prostředků průzkumu a elektronického boje při plnění bojových úkolů bylo cílem také prověřit velení a štáb pluku v procesu plánování, přípravy, řízení a vyhodnocení cvičení tohoto typu.

„Některé cíle cvičení byly naplněny, některé naopak ne. Určité prvky nebyly z objektivního důvodu do cvičení začleněny.“ doplnil podplukovník Lukáš Hoza.

Specifickou doménou GHOST HUNTERS 2022 bylo informační prostředí, které pomocí simulovaných webových portálů zabývajících se zpravodajstvím, doplňovalo a dokreslovalo aktuální situaci na bojišti. Úkolem cvičící jednotky bylo plánovat a řídit průzkumné prostředky v reálném čase a ze získaných informací vytvářet produkty pro podporu rozhodovacího procesu vyššího stupně velení. Cvičení GH se svým zaměřením a požadavky na cvičící jednotky snažilo postihnout celé spektrum činností a procesů potřebných k úspěšnému zvládnutí problematiky soudobých operací na hybridním i symetrickém bojišti. Nedílnou součástí cvičení tak bylo i procvičení problematiky zpravodajství z lidských zdrojů.

Do cvičení v rámci realizace či podpory bylo zapojeno více jak 150 kusů vojenské techniky. Mezi ně patřil nově zavedený automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek UGV-Pz, jež celé dva týdny plnil úkoly ostrahy a zabezpečení vybodované základny. Na rozdíl od svého protějšku, bezpilotního prostředku Vážky-A, který měl za úkol ostrahu vzdušného prostoru základny v rámci strážní služby, mohl fungovat pomocí naprogramované autonomní jízdy. Obrovský kus práce v rámci realizace tohoto cvičení odvedly prvky zabezpečující reálnou logistiku ze sestavy jak 53.pPzEB, tak i 14.plogp.

Celkově se letošního cvičení GH 2022 zúčastnilo více jak 500 příslušníků armády, kteří ve dnech 9. – 20. 5. 2022 působili ve vojenském újezdu Libavá, ale také v posádkách Opava, Olomouc a Prostějov. Vyvrcholení celého cvičení bylo směřováno na dny 16. – 20. 5. 2022, kdy za podpory prvků AČR ze sestavy 4.brn, 15. žp, 25. prp, 13. dp, 22. zVrl, VeKySio, příslušníků AZ pluku, příslušníků Univerzity obrany, VeV VA a také za účasti malé skupiny příslušníků Armády Slovenské republiky. 

Autor: Kristýna Vykopalová