Cvičení WETTINER HEIDE 22

img-20220527-wa0001.jpg
  • 31.7.2022
  • Anonym

V květnu se přes stovku českých vojáků z prostějovského 102. průzkumného praporu, 533. praporu bezpilotních systémů a 42. mechanizovaného praporu v Táboře zúčastnilo rozsáhlého aliančního cvičení v německém prostoru Bergen – Munster. Cvičení Wettiner Heide 22 je největším cvičením sil rychlé reakce (NRF) NATO do roku 2024 a celkem se na něm podílelo kolem 7500 aliančních vojáků z Belgie, Lotyška, Litvy, Dánska, Nizozemí, Lucemburska, Slovenska a samozřejmě Česka i Německa. Během cvičení byla prověřena bojová připravenost, ladily se standardní operační postupy a především došlo k certifikaci tohoto mezinárodního uskupení.

img-20220527-wa0001.jpg

Vojáci 102. průzkumného praporu působili na tomto mezinárodním cvičení jako průzkumný prvek a byli tak součástí zpravodajského zabezpečení. Průzkumníci pravidelně vyráželi do terénu, aby shromažďovali informace o protivníkovi i prostoru samotném a tyto poznatky pak předávali. „Stodvojkaři“ si v rámci cvičení vyzkoušeli pro ně trochu méně obvyklé činnosti. Pro toto mezinárodní uskupení působili v pozici, která v našich podmínkách odpovídá spíše zaměření průzkumných čet mechanizovaných praporů. Jednalo se o průzkum čáry dotyku a činnost nazývanou „close recce“. To je přeci jen trochu jiný denní chleba, než který je vlastní pro „prostějovské“ průzkumáky. Na druhou stranu se jednalo o výzvu a možnost vyzkoušet si specifické činnosti i svých kolegů z mechanizovaných praporů Armády ČR.

Co při běžném výcviku „stodvojkařů“ nebývá zvykem, ale zároveň se v Německu osvědčilo, je společné fungování s četou zabezpečení. Vojáci z roty logistiky pomohli vybudovat řídící stanoviště a veškeré zázemí, kde probíhalo plánování, vyhodnocování a odkud průzkumné týmy vyrážely plnit úkoly a kam následně předávaly zprávy a hlášení. Společnými silami tak vytvořili místo, které se jim na dobu cvičení stalo dočasným domovem.

Obtížným byl na tomto velkém aliančním cvičení kromě samotných úkolů také velmi dlouhý přesun z mateřské posádky do výcvikového prostoru v Německu, který jedním směrem zabral sám o sobě 3 dny a byl zkouškou nejen řidičů, ale i techniky jako takové. Jak lidé, tak technika obstáli a nic nestálo v cestě české účasti a plnění úkolů. Kromě samotných schopností průzkumu „stodvojkařů“ byly velmi pozitivně hodnoceny prostředky a možnosti spojení, které byli průzkumníci schopni realizovat. Největším přínosem tohoto mezinárodního cvičení Wettiner Heide 22 bylo získání zkušeností vyplývajících ze spolupráce s jednotkami armád ostatních států v rámci celého mezinárodního uskupení. Kromě ověření vlastních schopností a působení v neznámém prostoru stálo za to, seznámit se s technikou, materiálem a postupy dalších průzkumných rot států NATO.

img-20220527-wa0005.jpg

Wettiner Heide nebylo jediným a dokonce ani největším cvičením Severoatlantické aliance, které v měsíci květnu proběhlo. Nelze opomenout další cvičení, která se v celé Evropě v tomto čase odehrávala - Swift Response a Europe Defender s přibližně 18 000 cvičícími převážně v Polsku nebo 15 000 vojáky v Estonsku, ale také cvičení námořních sil v Baltském, Středozemním a Jadranském moři. Jak samo NATO uvádí, těmito plánovanými aktivitami chce vyslat jasný signál o odhodlání posílit mír a bezpečnost euroatlantického prostoru.