Home page > Aktuality > „Memoriál ppor. Pavla Mauera – 0. ročník“, aneb Branný závod starších žáků

„Memoriál ppor. Pavla Mauera – 0. ročník“, aneb Branný závod starších žáků

Pamatujete si ještě brannou výchovu, a jak jste si ji jako žáci základních škol (ne)užívali?

Myslíte si, že ve školních osnovách chybí?

 

Klub výsadkových veteránů v Prostějově měl myšlenku přiblížit branný den dětem, které si jej pamatovat již nemohou, a proto 17. června 2022, za finanční podpory statutárního města Prostějov, zorganizoval branný závod žáků 7. a 8. tříd základních škol na střelnici AČR – Hamry a ke spoluúčasti přizval i náš průzkumný prapor. Ředitelem a iniciátorem celé soutěže je předseda KVV Prostějov generálporučík v zál. Ing. Ondrej Páleník, MBA, který žáky celým závodem prováděl.

 

Zároveň se tato akce stala nultým ročníkem memoriálu Pavla Mauera, příslušníka 601. skupiny speciálních sil, který zemřel na následky těžkých zranění, která utrpěl při nasazení v zahraniční misi v Kuvajtu 8. května 2003.

Branný závod probíhal ve tříčlenných družstvech, kdy si žáci vyzkoušeli hned několik disciplín.

  • Střelba ze vzduchovky
  • Střelba ze vzduchové pistole
  • Kvíz z historie Vojenského útvaru 8280
  • Poskytnutí první pomoci a resuscitace
  • Střelba z airsoftové zbraně
  • Hod granátem
  • Lukostřelba

Dále byly také k vidění mnohé ukázky a doprovodné akce, při nichž se žáci dozvěděli zajímavosti z výsadkové přípravy, výcviku psů Vojenské policie pro odhalování výbušnin, vyzkoušeli si pilotování dronu 533. praporu bezpilotních systémů nebo se učili základy sebeobrany s instruktory či poznali hloubkový a bojový průzkum 102.pzpr.

Celá akce měla dětem nastínit, jak branný den vypadá a zároveň propojit dvě sobě věkově vzdálené generace – mládež a veterány, kteří dohlíželi na všechna stanoviště.

Nejlepších dvacet družstev s nejvyšším počtem bodů v součtu všech disciplín postoupilo do druhého kola, které se bude konat 2. září na letišti Prostějov.

 

Těšíme se na pokračování této úspěšné akce, která se žákům i pořadatelům velmi povedla.

 

 

Fotogalerie

Nahoru