Mezinárodní soutěž Warrior

283968465_2178434075645580_2553939784194631751_n.jpg
  • 31.7.2022
  • Anonym

Příslušníci 102. průzkumného praporu z Prostějova se zúčastnili mezinárodní soutěže Warrior Competition v Jordánsku. Tato událost je určena pro jednotky speciálního určení, policejní i průzkumné jednotky a pořádá ji středisko KASOTC (King Abdullah Special Operation Training Center) v Jordánsku. V našlapané konkurenci 40 armádních i policejních družstev z celého světa „stodvojkaři“ změřili síly se speciálními silami nebo protiterostickými jednotkami zemí od Jižní Ameriky, přes Evropu a Afriku až po východní Asii a velké zastoupení měly samozřejmě země arabské.

283968465_2178434075645580_2553939784194631751_n.jpg

Letos se konal již dvanáctý ročník soutěže, na které tým stodvojky již pošesté nemohl chybět. Začátkem letošního června soupeřil v jordánském výcvikovém prostoru nejen s dalšími soutěžícími, ale také drsnými pouštními podmínkami a teplotami dosahujícími i 50 stupňů. Celá soutěž Warrior sestávala z pěti dní a v každé etapě závodil vždy pětičlenný tým. První den byla na pořadu nesoutěžní disciplína zvaná Topshot. Zde si účastníci vyzkoušeli rychlou střelbu z pistolí poskytnutých partnerem soutěže, společností Beretta. Úkolem bylo vždy během 10 sekund sestřelit co nejvíce ukazujících se terčů.

Začalo se pěkně zostra

Nadcházející den byl již soutěžní a zahájila jej dopolední etapa příznačně nazvaná Shadenfreud, což v němčině znamená škodolibost. Jednalo se o orientační hvězdicový pochod s povinnou zátěží nejméně 22 kilogramů, samozřejmě ještě s výstrojí a výzbrojí, to vše v náročném kopcovitém terénu, jen s mapou poskytnutou pořadatelem a v čase do pouhých třech hodin. Tým se hned na startu rozdělil na dvě části a každá pak pokračovala samostatně na určené stanoviště dle souřadnic, vždy až po dosažení jednoho bodu se dozvěděla souřadnice bodu dalšího. Tato disciplína až povědomě připomínala Soutěž průzkumných hlídek a tým 102. průzkumného praporu ji dokončil jako celkově čtvrtý, naneštěstí těsně po uplynutí limitu. Odpoledne následovala štafetová disciplína F4 300m Lomah, ve které každý člen týmu na střelnici absolvoval pět stanovišť. Na každém stanovišti se střílelo z jiné zbraně poskytnuté pořadatelem, například známou karabinou M4, a poněvadž šlo o štafetovou disciplínu, další soutěžící z družstva mohl pokračovat až po plácnutí svým kolegou. Poté, co tímto způsobem celý tým prošel všemi těmito pěti stanovišti, měl 20 sekund na přesun na další stanoviště na druhé straně střelnice, kde pokračoval stejným způsobem, tentokrát již ze zbraní vlastních. Na celou tuto etapu měli soutěžící časový limit 5 minut.

„Specialitkou“ disciplína „Asylum“

Druhý soutěžní den dopoledne čekala na závodníky etapa Sniper Extreme, která byla kombinací přesunu a střelby z odstřelovacích i útočných pušek. Tým se pohyboval společně a průběžně dosahoval pěti jednotlivých stanovišť, ze kterých střílel vždy jeden soutěžící. Cíle byly rozmístěné v různých vzdálenostech, z prvního stanoviště bylo potřeba zasáhnout až kilometr vzdálený terč, postupně se tým se přibližoval ke střelnici. Celou dobu se pohyboval s dvěma vlastními útočnými puškami, ze kterých se střílelo na posledních dvou stanovištích. Na absolvování celé této etapy měli soutěžící 14 minut. Odpoledne byla na pořadu opravdová střelecká specialitka v podobě disciplíny Asylum. Ta samotná byla rozdělena na dvě fáze. V té první tým vstoupil do letadla Airbus 300, kde se nacházela informace vedoucí k významné zájmové osobě, která se dle zpravodajců měla vyskytovat v blízkosti letadla. A právě tuto osobu bylo potřeba najít a zneškodnit. Na základě informací od odstřelovačů byli na palubě letounu samozřejmě i nepřátelští jedinci. Každý soutěžící byl na přepad letadla vybaven dvěma zásobníky munice, aby tyto osoby mohl zneškodnit. Po získání potřebné informace se soutěžící družstvo rychle přesunulo z letadla do blízké zástavby a následně také budovy, kde se vyskytovala zájmová osoba. V této fázi tedy tým musel předvést znalost taktiky boje v zastavěné oblasti (CQB), při které opět museli zneškodnit několika cílů, včetně zájmové osoby. Až po splnění tohoto úkolu se družstvo vydalo do cíle, to vše ve stanoveném časovém limitu 10 minut.

Další den přišla na řadu etapa Urban Assault a jak název napovídá, odehrávala se v zastavěné oblasti. Družstvo se pomocí dvou lan dostalo na vyvýšený bod, ze kterého se přesunulo na stanoviště, kde čekaly dvě odstřelovací pušky, kterými soutěžící měli zasáhnout určené cíle. Poté následoval přesun do zastavěné oblasti, kde tým likvidoval cíle objevující se v oknech budov a snažil se co nejrychleji dostat na místo vyzvednutí, kde etapa končila. Odpoledne následovala disciplína Full Monte, kde si soutěžící vyzkoušeli další lezecké prvky. Všichni členové týmu v této fázi stříleli současně, někdo z pušky, někdo z pistole, každý z jiného stanoviště na své přidělené, barevně odlišené, cíle. Dvě stanoviště se přitom nacházela na věži, na kterou bylo nutné vyšplhat na laně. Úkolem bylo zasáhnout co nejvíce terčů, poté se rychle slanit z věže, odstrojit se ze slaňovacího postroje a jako celý tým se v co nejmenším čase přemístit do cílového boxu.

Úplně poslední disciplínou byla komplexní dvouhodinová  King´s Challenge. Ta však byla určena pouze pro prvních deset týmů a zahrnovala přesun se zátěží, střelecké stanoviště, slanění, pohyb s břemenem i zdolání vodní překážky. Do této „Královy výzvy“ se ale nepodařilo kvalifikovat žádnému z evropských týmů, tedy ani českému. Po dokončení náročné poslední etapy bylo již na pořadu ukončení soutěže, sečtení bodů a vyhlášení vítězů i celkových výsledků.

Pod taktovkou Jordánců

Na rozdíl od předchozích ročníků se ten letošní odehrával pod řízením pouze jordánských instruktorů. V centru KASOTC totiž působí také američtí instruktoři, kteří také v historii soutěž pořádali. Specifický ročník to letos byl i zaměřením disciplín, které byly do velké míry založeny na fyzické náročnosti v drsném pouštním jordánském prostředí. A byly to hlavně arabské národy, kterým letošní ročník nejvíce sednul. Mezi týmy arabských zemí se podařilo vklínit pouze družstvu z Bruneje. Z celkem 40 soutěžních družstev byli nejlepším z evropských týmů Řekové na 11. místě, druhým nejlepším družstvem starého kontinentu byli právě stodvojkaři na místě 15. V letošním náročném ročníku se naneštěstí nepodařilo navázat na loňský úspěch, kdy tým prostějovských průzkumníků obsadil celkově páté místo, jednu samostatnou disciplínu vyhrál a na další byl třetí. I tak letošní

286864275_2178434038978917_6350976685094798903_n.jpg

Warrior neznamená jen obyčejnou soutěž. Středisko KASOTC disponuje unikátním výcvikovým prostorem, kde je možné vyzkoušet téměř vše, na co si lze vzpomenout, nebo co zkrátka v našich podmínkách okusit nemůžeme. Velké střelnice, rozsáhlá zastavěná oblast pro nácvik bojů v městském prostředí, skutečný Airbus pro výcvik přepadu letadla a další vybavení a zařízení, díky kterým je možné získat opravdu neocenitelné a jedinečné zkušenosti, ale také podněty pro vlastní výcvik. Navíc specifické pouštní podmínky v podobě vysokých teplot i náročného terénu představují zejména pro středoevropské národy velkou výzvu a možnost porovnat své schopnosti s jednotkami z celého světa. A přesně o tom právě soutěž Warrior je.

foto: Středisko KASOTC